Sanatorium Uzdrowiskowe Zgoda :: O Krynicy
Ukrainian German Russian English Polish

AKTUALNE OFERTY

O Krynicy

Krynica-Zdrój, często nazywana „Perłą Polskich Uzdrowisk” leży w Beskidzie Sądeckim na wysokości 560-720 m n.p.m. w malowniczej dolinie potoku Kryniczanka. Uzdrowisko otaczają zalesione wzgórza Góry Parkowej, Krzyżowej i Jasiennika. Najwyższym szczytem gminy Krynica-Zdrój, wznoszącym się na wysokość 1114m jest Jaworzyna Krynicka.

Położenie geograficzne Krynicy-Zdrój na południowych nasłonecznionych stokach, stwarza specyficzny mikroklimat leczniczy. Występują tu znaczne wahania temperatury i ciśnienia atmosferycznego w ciągu doby, duża ilość dni słonecznych w ciągu roku oraz długie otrzymywanie się pokrywy śnieżnej. Warunki te sprzyjają uprawianiu turystyki, rekreacji i sportu, w szczególności narciarstwa. Krynica-Zdrój sławę swą jako uzdrowisko zawdzięcza unikalnym w skali europejskiej wodom mineralnym i leczniczym.  Na obszarze uzdrowiska znajdują się 23 ujęcia wody, a do najbardziej znanych należą Jan, Zdrój Główny, Tadeusz, Słotwinka, Mieczysław, Zuber. Wybitne właściwości lecznicze i smakowe krynickich wód można poznać w pijalniach:

  • Pijalnia Główna (w centrum, przy Deptaku)
  • Pijalnia Mieczysław (w Starym Domu Zdrojowym)
  • Pijalnia Jana (w Parku Zdrojowym, u podnóża Góry Parkowej)

 

Specyficzne walory klimatyczne oraz wody mineralne Krynicy-Zdrój wykorzystywane są w leczeniu wielu schorzeń, w tym chorób układu trawienia, chorób układu moczowego, chorób układu krążenia, chorób krwi i układu krwiotwórczego chorób układu nerwowego, chorób przemiany materii, chorób kobiecych i innych. 


Krynica-Zdrój to nie tylko leczniczy klimat, ale i niewyczerpane źródło imprez artystycznych, wyjątkowa architektura oraz niepowtarzalna atmosfera. Uzdrowisko i jego okolice obfitują w wiele ciekawych zabytków. Warto wstąpić do Muzeum Nikifora, krynickiego malarza prymitywisty, który dzięki swym wybitnym pracom rozsławił Sądecczyznę. Urokliwe cerkwie rozsiane po Krynicy-Zdrój i okolicach, będące spuścizną Łemków, swą architekturą zachwycają nie tylko miłośników obiektów sakralnych, ale wszystkich turystów przybyłych w te strony. Znaną atrakcją jest najdłuższa w Polsce kolejka gondolowa na Jaworzynę Krynicką, z której można podziwiać przepiękną panoramę Beskidów i Tatr Słowackich.

 

Miasto może pochwalić się bogatą ofertą kulturalno-rozrywkową. Corocznie odbywają się tu liczne imprezy o zasięgu krajowym i międzynarodowym, seminaria polityczne i naukowe, międzynarodowe spotkania ludzi kultury, sztuki i biznesu. Na szczególną uwagę zasługuje Festiwal im. Jana Kiepury prezentujący wielkie dzieła muzyczne, zaś największym wydarzeniem politycznym jest Forum Ekonomiczne, podczas którego elity polityczne podejmują dialog o przyszłości Europy i świata. Amatorów dobrej muzyki z pewnością zainteresują występy 9-osobowej Orkiestry Zdrojowej, będące istotnym elementem działalności kulturalnej Krynicy-Zdrój. Grupa koncertuje niemal przez cały rok w Sali Koncertowej Pijalni Głównej oraz w Muszli Koncertowej na Deptaku.

 

Krynica-Zdrój ma wiele do zaoferowania osobom poszukującym aktywnego wypoczynku. Okolica wręcz zachęca do korzystania z licznych szlaków turystycznych, edukacyjnych i rowerowych. Znajdziecie tu Państwo moc pomysłów na  spędzanie wolnego czasu  jak ścieżka w koronach drzew, baseny, hala sportowa, korty tenisowe, park linowy, hala lodowiskowa, czy też tor gokartowy. Zimą można przekonać się, iż Krynica Zdrój to jeden z najnowocześniejszych i największych kurortów narciarskich w Polsce ze stokami Jaworzyny Krynickiej w roli głównej. Szusować można również na stokach mniejszych stacji narciarskich zlokalizowanych w Krynicy-Zdrój i najbliższych miejscowościach. Miłośnicy zimowych atrakcji podczas pobytu w miasteczku będą mogli również skorzystać z oferty kuligów, skuterów śnieżnych czy psich zaprzęgów.

 

Atrakcje Krynicy-Zdroju na skróty

 


 

Jaworzyna Krynicka – Kolej Gondolowa

W piękne, słoneczne dni ze szczytów Jaworzyny Krynickiej rozciągają się krajobrazy pozostające na długo w pamięci każdego turysty. Widoki ze szczytu Jaworzyny Krynickiej są nadzwyczajne, we wszystkie strony świata. Dzięki kolejce gondolowej szczyt Jaworzyny Krynickiej jest znakomitym punktem wyjściowym wycieczek. Kolej Gondolowa świadczy usługi przewozowe koleją gondolową z Czarnego Potoku na szczyt Jaworzyny Krynickiej oraz prowadzi stację narciarską. Warta uwagi jest również ścieżka przyrodniczo- edukacyjna „Na stoku Jaworzyny”, która  ma umożliwić zapoznanie się z najciekawszymi fragmentami krajobrazowo-przyrodniczymi Jaworzyny.

 

   

Góra Parkowa

Góra Parkowa, jest terenem popularnego Parku Zdrojowego, założonego w 1910 roku i poprzecinanego całą siecią dróg spacerowych i ścieżek zdrowia. Kolej linowa na Górę Parkową w Krynicy to kolej linowo-terenowa. Dolna jej stacja (584 m n.p.m.) znajduje się tuż obok deptaku krynickiego. Górna zaś stacja na szczycie Góry Parkowej (732 m n. p. m.).  Długość trasy ciągnącej się w linii prostej wynosi 642 m, różnica poziomów wynosi 148 m. Na górnej stacji znajduje się  kawiarnia z tarasami oraz atrakcje dla dzieci jak „Rajskie Ślizgawki” czy „Kubusiowy Stok”

 

   

Szlaki turystyczne

Szlaki turystyczne, dostępne przez cały rok, prowadzą po malowniczych zakątkach Krynicy i pobliskich górach Beskidu Sądeckiego.
Szlak żółty:: Deptak – Parkowa - Huzary -Jakubik - Hawrylówka - Jaworzynka – Krzyżowa - Deptak
Szlak zielony: Deptak – ul. Zielona – Przełęcz Krzyżowa – Czarny Potok – Jaworzyna Krynicka – Złockie – Muszyna
Szlak zielony: Deptak – ul. Pułaskiego – Huzary – Mochnaczka – Lackowa – Wysowa Zdrój
Szlak niebieski: Deptak – ul. Kościuszki – Przełęcz Krzyżowa – Przysłop – Runek – Bacówka nad Wierchomlą – Pusta Wielka – Żegiestów
Szlak  niebieski: Deptak –Góra  Parkowa – Szalone – Bradowiec – Powroźnik
Szlak czerwony: Krynica - Holica – Jaworzyna – Runek – Łabowska Hala – Bukowina – Rytro
Szlak  czarny: Deptak – ul. Pułaskiego – Huzary – Tylicz

 

   

Przejażdżki rowerowe

Krynica i okolice dysponują niezliczoną ilością możliwości spędzenia czasu na rowerze. O to niektóre z nich:
Trasa 1:  Krynica - Jakubik - Kopciowa - Krynica (11,7km)
Trasa 2: Krynica - Jaworzyna - Runek - Bacówka n/Wierchomlą - Szczawnik - Złockie - Jastrzębik - Powroźnik - Krynica (39 km)
Trasa 3: Krynica - Tylicz - Wojkowa - Dubne - Leluchów - Muszyna - Powroźnik - Krynica (46,3 km)
Trasa 4: Krynica - Jakubik - Mochnaczka Niżna - Tylicz - Powroźnik - Krynica (25, 2 km)
Trasa 5: Jaworzyna Krynicka - Złockie - Szczawnik - Żegiestów - Żegiestów Zdrój - Andrzejówka - Milik - Muszyna - Powroźnik - Krynica (38,9 km)

 

   

Pijalnie wód leczniczych

Wybitne właściwości lecznicze i smakowe krynickich wód można poznać w pijalniach:
Pijalnia Główna: Wody Słotwinka, Jan, Tadeusz, Zdrój Główny i Zuber, pijalnia usytuowana w centrum krynickiego deptaku
Pijalnia Mieczysław: Woda Mieczysław, pijalnia usytuowana na deptaku w Starym Domu Zdrojowym
Pijalnia Jana: Wody Jan i Józef, pijalnia usytuowana pod dolną stacją Kolejki na Górę Parkowa

 

   

Stacje Narciarskie

Krynica Zdrój jest obecnie jednym z najnowocześniejszych i największych kurortów narciarskich w Polsce. Szusować można na stacjach narciarskich Jaworzyna Krynicka, Centrum Narciarskie AZOTY, Kompleks Narciarski Słotwiny, Ośrodek Narciarski HENRYK-SKI, Tylicz SKI, Master SKI.

 

 

   

Muzeum Nikifora

Muzeum, usytuowane w willi Romanówka prezentuje kolekcję obrazów ze wszystkich okresów twórczości Nikifora, pamiątek po malarzu prymitywiście, publikacji poświęconych malarzowi oraz jego fotografii.

 

 

   

Muzeum Zabawek „Bajka”

Muzeum eksponuje zbiór cennych zabawek historycznych z różnych okresów zabawkarstwa europejskiego. Muzeum mieści się w kilku pomieszczeniach piwnicznych Nowych Łazienek Mineralnych.

 

 

   

Muzyczna fontanna

Muzyczna fontanna usytuowana jest w samym sercu krynickiego Deptaku, tuż obok Starego Domu Zdrojowego. Innowacyjna fontanna łączy efekty wizualne ( świetlnych ) z muzyką. Fontanna działa od końca kwietnia  aż do 31 października.

 

 

   

Orkiestra zdrojowa

Najstarsza i obecnie jedyna orkiestra, która w uzdrowisku gra przez cały rok 5 dni w tygodniu.  Stałym miejscem występów Orkiestry Zdrojowej jest Sala Koncertowa Pijalni Głównej, a w okresie letnim, przy sprzyjających warunkach pogodowych w muszli koncertowej na deptaku, nieopodal Pijalni Głównej. Orkiestra przez lata działalności wypracowała bogaty i różnorodny repertuar, dzięki czemu na każdym koncercie prezentuje odmienny program.

 

 

   

Baseny odkryte

W  okresie letnim można zażywać orzeźwiających kąpieli w 2 basenach. Pierwszy znajduje się przy ul. Pułaskiego 6 w Krynicy Zdroju, drugi przy ul. Wolności 1 w Tyliczu.

 

 

   

Lodowisko

Kryte lodowisko jest obiektem całorocznym. Odbywają się tu ślizgawki, mecze hokejowe KTH oraz imprezy sportowe.

 

 

   

Sankostrada

SANKOSTRADA KRYNICA to jeden z najdłuższych torów w Polsce, mieści się na stoku Góry Iwkowa. Długość trasy wynosi około 1 km z czego odcinek zjazdowy ma długość niemal 800 metrów. Z sankostrady może korzystać każdy, niezależnie od wieku.

 

 

   

Spływy Popradem

Poprad to piękna górska rzeka, tworzy ona Popradzki Park Krajobrazowy i jest obecnie dostępna dla amatorów aktywnego wypoczynku. Można skorzystać z profesjonalnych pontonów raftingowych, poprzez jedno- i dwuosobowe kajaki, aż po piękne kanu. Spływy organizuje „Fabryka endorfiny” oraz „Czysta Frajda”.

 

 

   

Krynicki Park Linowy

Krynicki Park Linowy położony u podnóża Jaworzyny jest źródłem  aktywnego wypoczynku dla wszystkich spragnionych wrażeń. Jest to system platform, zawieszonych na drzewach, połączonych różnymi przeszkodami. Ich pokonanie dostarcza dużej dawki adrenaliny. To świetna zabawa zarówno dla młodszych, jak i starszych.

 

 

 

Tenis ziemny

Miłośnicy tenisu ziemnego  mogą korzystać z 3 krynickich kortów. Pierwszy znajduje się przy ul. Pułaskiego obok basenu odkrytego, drugi przy ul. Czarny Potok za parkiem sportowym, zaś trzeci przy ul. Park Sportowy 5 obok lodowiska.

 

 

 

Paintball

Emocjonujące rozgrywki paintballowe organizują „Zwierzyn”, „Fabryka Endorfiny”, „Wind Riders”, „Trans Turist”

 

 

 

 

Mini Golf Park

Mini Golf Park mieści się przy ul. Polnej 2 w Krynicy Zdroju. W skład kompleksu wchodzi 18 dołków o różnym stopniu trudności, altana i plac zabaw dla dzieci.